Proudový chránič v síti TN-C a TN-S

17.12.2018

Ahojky samozřejmě zdravím lišky a lišáky i vlky atd... dneska bych rád vysvětlil proč nelze použít prouďák v TN-C síti asi nejdřív by bylo dobré říct co je prouďák neboli proudový chránič a co je TN-C a TN-S, budu to dělit do odstavců, aby to bylo přehledný to jsem celý já, naplácám to do jednoho textu a pak aby se v tom čert vyznal :D (PS: ty co mě znají osobně tak vědí, že jsem horzný zmatkář)

TN-C: Nula a Zem spojená v jeden vodič PEN (N-Nula neboli pracovní vodič) (PE-ochranný vodič)

TN-S: Nula a Zem oddělená

V zásuvkách tak máme 3 vodiče Fázi (L) ta je zpravidla pod napětím pokud není vypnutý obvod, Nula (N) podílí se na práci teče skrz ní zpětný proud, ale má nulové napětí jelikož je svedena na napětí země 0V a Zem (PE) je ochranný vodič slouží k ochranně před nebezpečným napětím na neživé části.

Živá část: Je zpravidla pod napětím takže fáze

Neživá část: Nesmí být nikdy pod napětím v normálním provozu! Jsou to kovové kryty zařízení jako mikrovlnky atd...

Fáze: Je pod napětím, jedna fáze 230V sdružené napětí (tří fáze) 400V má označení (L) Line a má buď hnědou nebo černou barvu (hnědá je nejčastější)

Nula: Je pracovní vodič, teče skrz ní zpětný proud (podílí se na práci, uzavírá obvod) za vypnutého i zapnutého stavu má napětí stále 0V označení (N) Neutral a má nejčastěji modrou barvu

Zem: Je ochranný vodič na práci se nepodílí (krom TN-C sítě) a slouží jako ochranný vodič pokud se dostane nebezpečné napětí na neživou část, dojde ke zkratu projde skrz obvod velký proud a jistič vypne. Má označení (PE) Protective Earth a má zeleno-žlutou barvu, co je zajímavý tak tahle barva se nesmí nikdy porušit! Má napětí země 0V.

Tak a teď zpátky k tématu co je proudový chránič a proč ho nelze použít v síti TN-C kde je PEN nula se zemí. Proudový chránič funguje na principu vektorového sučtu proudu, ok vektorový součet a nějaký proud tak co to teda je. Pokud se to řekne touto definicí tak bude někdo mlátit hlavou o stůl co to zas je jelikož tahle definice toho moc neřekne o představě tak já vám to zjednodušším ju? Tahle definice vektorový součet proudů znamená, že proud, který přitéka fází musí být stejný jako, který odtéká nulou a musí být roven nule takže, například pokud by obvodem tekl proud 1A tak musí odtékat i nulou zpět takže taky 1A. A 1A vs 1A je rozdíl 0, dobrý takže teďka víme, že proud který přitéka fází musí být stejný jako odtékající a teď jak chrání? Proudový chránič bere v potaz únik proudu vůči zemi a většina prouďáku hlavně těch domácích má únik proudu kolem 30mA a tomuto únikovému proudu se říká proud reziduální a pokud zemí neboli ochranným vodičem uniká 30mA tak proudový chránič vypne. Jak si to představit? Stačí si představit proud který přitéka skrz fázi takže 1A teďka, když uniká proud skrz zemi tak se proud v nule snižuje respektive pokud fází teče 1A a skrz zemi uniká 30mA tak v nule je 970mA jelikož ten proud se dělí mezi nulou a zemí a rozhodí se pravidlo vektorového součtu a prouďák vypne. Jak si představit jeho princip? Vemte závaží 1kg a 1kg a dejte je na váhu, váha bude v rovnováze jelikož síly působí proti sobě, ale jakmile z toho 1kg vezmete 30g tak na jedné misce bude 1kg, ale na druhé bude pouze 970g a rovnováha se rozhodí a váhy nebudou už vážit a takhle prakticky funguje proudový chránič on váží poměr mezi fází, nulou a zemí a jakmile unikne proud skrz zem tak se rovnováha rozhodí a prouďák vypne tak co chápem ještě?

Tak a teď proč ho nelze použít pro PEN neboli TN-C síť? Jelikož proudový chránič potřebuje zem, aby mohl měřit únik proudu skrz zem tak se nesmí spojit s nulou a to je problém jakmile je nula se zemí spojena před proudovým chráničem a za ním je spotřebič tak máme zaděláno na smrtelnou past, jelikož se fázové napětí svádí na potenciál země tak na nule a zemi není napětí jenže pokud se přeruší nula a před tím porušením je nula se zemí spojená tak napětí jde z fáze přes proudový chránič, nulou přes prouďák zpět a jelikož je nula rozpojená tak se napětí dostane pomocí PE vodiče kde je nula se zemí spojená zpátky, ale tentokrát na kryt zařízení a taková mikrovlnka, která je kovová tak je v tuto chvíli smrtonosným zařízením, jelikož pokud se uživatel aniž by tušil nebezpečí dotkne krytu tak skrz něj do země poteče proud, bohužel přes proudový chránič a on v tu chvíli nevypne jelikož proud, který protéka fází je stejný jako odtékající a v tu chvíli je člověk bezbranný a proudový chránič ho neochrání, jelikož nemá vůči čemu brát únik proudu. Proto lidi dávejte prosím pozor na staré sítě TN-C, které jsou ve starých domech, pokud nerozdělíte nulu od země tak vás při poruše proudový chránič neochrání a jste v tu chvíli ve smrtelném nebezpečí. Tak doufám, že se povídání líbilo a zase někdy příště ahoj. (Tenhle scénař nemusí být vždy, ale je dobré vědět, že se to může stát, co se týče TN-S sítě kde je zem a nula oddělená tak tam by správně měla být revize zařízení, jelikož pokud se poruší zem v zařízení tak se může dostat při porušení izolace fáze napětí na kryt a zem pokud je přerušená nebude chránit, ale máte šanci na přežití jelikož proudovým chráničem projde proud fází přes vás do země a nulou neprojde nic tak prouďák vypne, ale taky to nemusí být pravidlem, ale tyhle poruchy nejsou běžné a jsou poměrně vzácné)




🦊Shadel Fox © 2018-2020⚡️ 
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky